Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.
Sztómaviselők jogai
2019. február 14. írta: sztomasok

Sztómaviselők jogai

nevtelen21.jpgSztómaviselők jogai 

 

A betegek alapvető jogait az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény szabályozza, mely magában foglalja többek között a tájékoztatáshoz való jogot, valamint az önrendelkezéshez való jogot. A biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény alapján a gyógyászati segédeszközt rendelő orvos tájékoztatja a beteget a gyógyászati segédeszközzel való ellátás alternatíváiról, az azonos funkcionális csoportba tartozó gyógyászati segédeszközök beteget terhelő várható költségei közötti különbségekről.

Fentiek figyelembe vételével a betegnek joga van arra, hogy egészségi állapotáról, kezelésének várható lefolyásáról, a beavatkozás várható következményeiről tájékoztatást kapjon annak érdekében, hogy egészségügyi állapotával kapcsolatos döntését annak ismeretében tudja meghozni. A sztómával élőknek is joguk van az egészségi állapotukra, a számukra elérhető, egyénre szabott egészségügyi ellátásra, ide értve a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyászati segédeszközökre, valamint az életmódjukra irányuló teljes körű, részletes tájékoztatásra.

replant_tel1_kicsi.jpgEnnek keretében joga van megismerni minden eszközgyártó termékét, illetve információt kapni arról, hogy melyek az állapotának megfelelőek, és melyek rendelhetők társadalombiztosítási támogatással. joga van a szabad eszközválasztáshoz, hogy a számára megfelelő eszközök közül az állapotának, az életvitelének, és elvárásainak legjobban megfelelőt válassza. ha elégedetlen egy eszközzel, joga van másik típusra vagy másik gyártó termékére váltani. joga van megismerni az életminőségét javító eljárásokat (mint például az irrigálás lehetősége) és a legújabb eszközöket, hogy könnyebbé és biztonságosabbá tehesse mindennapjait. jogában áll részletes tájékoztatást, és szükség esetén segítséget kérni a sztóma ápolásával kapcsolatban, így az ápolótermékekre vonatkozóan is.

Ha úgy érzi, az ellátás folyamán sérülnek a jogai, kérjen segítséget: - intézményenként betegjogi képviselőtől (név és elérhetőség).

A sztómaterápiás eszközök felírásáról

  1. Melyik orvos írhatja fel vényre az eszközt? Sztómaterápiás eszközt társadalombiztosítási támogatással kizárólag sebészet, urológia, klinikai onkológia, sugárterápia, fizikális medicina és rehabilitációs orvoslás, gyermeksebészet, szülészet-nőgyógyászat, gyermeknőgyógyászat szakképesítéssel rendelkező orvosok rendelhetnek. 
  2. Mennyi eszközt írhat fel az orvos egyszerre?  A sztómaterápiás eszközök kihordási ideje három hónap, ezen időszakra meghatározott mennyiség egy sztómára vonatkozik. Tápcsatornán kialakult fisztula esetén nyitott sztómazsákból naponta 1 db rendelhető. A 3 hónap kihordási időre azonos eszköz többféle típusa is rendelhető, azzal a megkötéssel, hogy ezen eszközök együttes mennyisége az egyes termékek rendelhető mennyiségei közül az alacsonyabbat nem haladhatja meg. Például: ha az egyik eszköz 3 hónapra rendelhető mennyisége 150 db, a másiké 180 db, akkor a kétfajtából összesen 150 db rendelhető.
  3. sztomaviselok_jogai1.jpgRendelhető-e kihordási időn belül többféle eszköz is? Igen. A támogatási listán szereplő bármely eszköz rendelhető, tehát több cég termékéből választhat a beteg, úgy, hogy az összes mennyiség a kihordási időre meghatározott mennyiséget nem haladhatja meg, az előző pontban foglaltaknak megfelelően.
  4. Milyen mértékben támogatottak az eszközök?Jelenleg a sztómaterápiás eszközök a termék árától függően 98%-os, illetve (magasabb árú termékeknél) FIX összegű  támogatásban részesülnek. A 98%-os támogatásban részesülő eszközök után a betegek a közfinanszírozás alapját képező ár bruttó összegének 2%-át fizetik térítési díjként, a FIX összegű támogatásban részesülő eszközök esetén a támogatáson felüli különbözetet. A százalékos támogatással kiszolgálható eszközök közgyógyellátottak részére térítésmentesen vehetők igénybe.
  5. Hol kaphatok tájékoztatást az összes támogatással rendelhető sztómaterápiás eszközről? A társadalombiztosítás által támogatott termékek listája a havonta frissülő www.oep.hu/gyse oldalon megtalálható publikus gyógyászati segédeszköz-törzsben (Puphag), valamint az OEP által üzemeltetett Online Segédeszköz Jegyzékben (SEJK) (http://sejk.oep.hu) található meg. Az érdeklődők a SEJK Katalógus menüpontjában, a 09 18 ISO csoportkód alatt összesen 6 gyártó 652 db társadalombiztosítási támogatással rendelhető termékének támogatási paramétereiről, a cégek által feltöltött termékinformációkról (kép, leírás, használati útmutató), valamint a gyártók és forgalomba hozók elérhetőségéről tájékozódhatnak.

SZTÓMAMŰTÉT ELŐTT A műtét előtt álló betegek rettegnek a megbélyegzéstől. Attól, hogy megváltozott állapotukat mindenki látni fogja, úgy érzik "rájuk lesz írva", hogy mások. Ez egy szörnyű helyzet, de mindenkinek az, így a hozzátartozóknak is. Minden nap látni a félelmet szerettünk arcán fájdalmas érzés, de nem szabad feladnunk, mert szükség van ránk és a mi segítségünkre, hogy a helyzetet könnyebb legyen elfogadni. Együtt kell küzdenünk a túlélésért, a kicsit más, de élhető életért. Készüljünk az új életre!>>

A SZTÓMA ÁPOLÁSA, KEZELÉSE A bélrendszer megbetegedése miatt válhat szükségessé a bélsztóma, melynek képzése során a bél egészséges részét a hasfalon készített nyíláson keresztül vezetik ki. Alakja rendszerint kerek, de ovális is lehet. Közvetlenül a műtét után duzzadt, ödémás, és mintegy nyolc hét után éri el végleges alakját, addig is folyamatos gondozást, ápolást igényel az érintett terület. Az orvosok minden esetben figyelnek arra, hogy a nyílást olyan helyre helyezzék, amihez a beteg könnyen hozzáfér (ez különösen fontos a túlsúlyos, nehezen mozgó páciens esetében). A műtétet megelőző órákban általában a sztómaterápiás nővér az, aki ezt a helyet kijelöli, a beteggel közreműködve. A sztóma ápolása, kezelése>>

(Van holnap! Zsákos Alapítvány)

Módosítva: 2015.05.26 07:11, Megjelenés: 2015.05.26 07:11

Címkék: Sztóma, Vastagbéldaganat, 

Részletek: https://www.webbeteg.hu/cikkek/sztoma/12909/sztomaviselok-jogai


Forrás: Replant

joszabályok:

2006. évi XCVIII. törvény

a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól *

 

2008. évi XLVIII. törvény

a gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről és egyes korlátairól

 produtos-para-ostomia-247x300.png

A bejegyzés trackback címe:

https://sztomasoknak.blog.hu/api/trackback/id/tr5014627126

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
Your SEO optimized title