Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.
Sztóma műtét előtt
2019. február 13. írta: sztomasok

Sztóma műtét előtt

Az emésztő-, illetve húgyúti rendszer anatómiája és élettana

Emésztőrendszer

 
Az emésztőrendszer a szájüregtől a végbélnyílásig mintegy kilenc méter hosszúságú, és különböző szakaszokra osztható. Mindegyik szakaszban sajátos módon történik a táplálék feldolgozása és az emésztőrendszer következő szakaszára történő előkészítése, végül az ürülék széklet formájában távozik.


Az emésztőrendszer funkciói:

  • Az élelmiszer alapvető tápanyagokra történő mechanikai és kémiai lebontása
  • A tápanyagok felszívása a véráramba
  • Az ürülék feldolgozása és eltávolítása

Több szerv működik az emésztőrendszer mellett, folyadékokat és enzimeket termelve az emésztés elősegítése érdekében:

  • Nyálmirigyek a szájüregben
  • Savas folyadékok a gyomorban
  • Máj és epehólyag
  • Hasnyálmirigy

 

A gyomor-bél traktus a következő részekből áll:

  • Szájüreg
  • Nyelőcső
  • Gyomor
  • Vékonybél – éhbél (jejunum) és csípőbél (ileum)
  • Vastagbél – colon
  • Végbél
  • Végbélnyílás

 

A bélfal több rétgből áll

 A vékonybél felnőttekben megközelítőleg 5-7 m hosszú. Három fő szakaszra oszlik:

  • Patkóbél (duodenum)
  • Éhbél (jejunum)
  • Csípőbél (ileum)

A jejunum és az ileum a bélfodor (mesenterium) révén rögzül a hasfalhoz. A bélfodor artériákat, vénákat és nyirokereket tartalmaz, amelyek biztosítják az oxigén és tápanyagok szállítását a vékonybél felé, illetve a vékonybél irányából.

 

A vastagbél felnőttekben megközelítőleg 1-2 m hosszú. Hat szakaszra oszlik:

  • Felszálló vastagbél
  • Haránt vastagbél
  • Leszálló vastagbél
  • Szigmabél, az S alakú struktúra
  • Végbél: az emésztőrendszer végső szakasza. A széklet a végbél ampullájában gyűlik össze. A teli ampulla ingert küld a belek kiürítésére
  • Végbélnyílás, az emésztőrendszer záró szakasza

 

A három különböző sztómatípus

A sztóma három típusa:

- Kolosztóma
- Ileosztóma
- Urosztóma

 

A sztóma kialakításaKolosztóma

A kolosztómaműtét során a vastagbél egy részét a hasfal felszínére hozzák a sztóma kialakításához. A kolosztómát általában a hasfal bal oldalán alakítják ki. A bélrendszer ezen részében található széklet szilárd, és mivel a sztóma nem rendelkezik a székelést irányítani tudó izmokkal, a székletet sztómazacskó segítségével kell összegyűjteni.

 

Kétféle kolosztómaműtét létezik: végkolosztómia és kacskolosztómia.

 

Végkolosztómia
Ha a vastagbél (colon) bizonyos részeit vagy a végbelet eltávolítják, a megmaradt vastagbélszakaszt a hasfal felszínére hozzák sztóma kialakításához. Egy végkolosztóma lehet átmeneti vagy végleges. Az átmeneti megoldás azokban az esetekben alkalmazható, amikor a beteg bélszakaszt eltávolítják, és a megmaradt bélszakasznak pihennie kell, mielőtt a végeket egyesítenék egymással. A végleges megoldást azokban az esetekben választják, amikor túlságosan kockázatos vagy nem lehetséges a két bélszakasz újraegyesítése.

 

Kacskolosztómia
Kacskolosztómia során a bélszakaszt a bőrfelszín fölé emelik, és sztómahíddal rögzítik. A kiemelt bélkacson metszést ejtenek, majd a széleket legördítik és a bőrhöz varrják. A kacssztóma tehát tulajdonképpen két, egymással egyesített (kétcsövű) sztómából áll. A kacskolosztóma jellemzően átmeneti megoldás, amelyet sürgősségi esetben végeznek. A bélszakaszok műtéti egyesítésének védelmében is sor kerülhet rá.

 

Ileosztóma

Az ileosztómaműtét során az ileumnak nevezett vékonybél egy részét a hasfal felszínére hozzák sztóma kialakításához. Ileosztómát jellemzően akkor hoznak létre, ha a vékonybél végső szakasza betegedett meg, és általában a hasfal jobb felén alakítják ki.

 

A bélrendszer ezen részében található széklet általában folyékony, és mivel a sztóma nem rendelkezik a székelést irányítani tudó izmokkal, a székletet sztómazacskó segítségével kell összegyűjteni.

 

Kétféle ileosztómaműtét létezik:

Végileosztómia

Végileosztómia

Végileosztómát akkor hoznak létre, amikor a vastagbél (colon) egy részét eltávolítják (vagy pihennie kell), és a vékonybélszakasz végét a hasfal felszínére hozzák sztóma kialakításához. Egy végileosztóma lehet átmeneti vagy végleges.

Az átmeneti megoldás azokban az esetekben szokásos, amikor a beteg bélszakaszt eltávolítják, és a megmaradt bélszakasznak pihennie kell, mielőtt a végeket egyesítenék egymással. A végleges megoldást azokban az esetekben választják, amikor túlságosan kockázatos vagy nem lehetséges a két bélszakasz újraegyesítése.

Kacsileosztóma

Kacsileosztóma

Kacsileosztóma esetén egy vékonybélkacsot a bőrfelszín fölé emelnek, és sztómahíddal rögzítenek. A kiemelt bélkacson metszést ejtenek, majd a széleket legördítik és a bőrhöz varrják. A kacsileosztóma tulajdonképpen két, egymással egyesített sztómából áll.

A kacsileosztóma jellemzően átmeneti megoldás; a bélszakaszok műtéti egyesítésének védelmében végzik. Ha ideiglenes, akkor egy későbbi műtét során zárják le, illetve varrják vissza.

 

UrosztómaUrosztóma

Ha a húgyhólyag vagy a húgyúti rendszer károsodott vagy megbetegedett, és a beteg képtelen a vizelet normális elvezetésére, akkor húgyúti elterelésre van szükség. Ezt urosztómának, ileumkonduitnak vagy Bricker-hólyagnak nevezik.

Egy elkülönített bélszakaszt felhoznak a hasfal jobb felének felszínére, a másik végét pedig felvarrják. A húgyvezetékeket leválasztják a húgyhólyagról, és hozzáillesztik az elkülönített bélszakaszhoz. Mivel ez a bélszakasz túl rövid ahhoz, hogy tárolóként működhessen, és nem rendelkezik olyan izommal vagy billentyűvel, amellyel szabályozható lenne a vizelés, a betegnek urosztómás zsákra lesz szüksége a vizelet összegyűjtéséhez.

 

Hogyan történik a sztóma kijelölése a műtét előtt?

 

A sztóma kijelöléseFontos a műtét előtti jelölés a sztóma megfelelő helyének kiválasztásához a beteg életminőségének szempontjából. A kedvező hely segíthet megelőzni az olyan lehetséges problémákat, mint a szivárgás, az illeszkedési gondok, a bőrirritáció, a fájdalom és a lelki, érzelmi összeomlás.

A sztóma helyének kijelölése során fontos figyelembe venni a test dinamikáját, mivel ez folyamatosan változik az olyan tényezők hatására, mint a különböző testhelyzetek és hegképződés. A sztóma körüli gyűrődést és ráncképződést meg kell előzni. Mindemellett a beteg életmódja és aktivitási szintje is befolyásolni fogja a sztóma helyének meghatározását.



A hely kijelölése előtt vegye figyelembe a következő négy tényezőt:

  1. Fizikális állapot: 
    Testalkat, jelenlegi súly és a közelmúlt súlyingadozásai, kézügyesség és látás
  2. Közösségi tevékenységek: 
    Foglalkozás, testhelyzet munkavégzés közben, sportolás, hobbik, öltözködési szokások, kulturális és vallási szempontok
  3. Elkerülendő területek:
    Csontos kiemelkedések, bőrredők, előző műtétekből származó hegek, a köldök, az övvonal és a besugárzott, illetve nagyon érzékeny (atrófiás) bőrterületek
  4. Láthatóság: 
    A sztómát olyan területen kell elhelyezni, amelyet a beteg lát, illetve elér. Ellenkező esetben a beteg nem tudja saját maga kezelni a sztómáját, és a segédeszköz cseréjéhez mások segítségére lesz majd szüksége.

A sztóma módosítja a testfunkciókat, illetve a testképet. Ha azonban az egészségügyi szakemberek – azaz a sztómaápoló és a sebész – együttműködnek egymással abban, hogy szakértő ellátást nyújtsanak a betegek számára, úgy jelentősen megnövekedik a jó végkimenetel esélye forrás: Coloplast

A műtétre vonatkozó információkat tartalmazó rajzlapok
A műtéti beavatkozás alapjainak megértése számos beteg számára fontos, mivel ez segíthet nekik abban, hogy felkészültebbnek és erősebbnek érezzék magukat. Ezek a Műtétre vonatkozó információkat tartalmazó rajzlapok oktatási eszközök az olyan előre gondolkodó betegek számára, akik szeretnének bővebb információt kapni műtétjükről.

Tanácsok sztóma műtét előtt - Coloplast

A bejegyzés trackback címe:

https://sztomasoknak.blog.hu/api/trackback/id/tr3314624856

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
Your SEO optimized title